Nejčastěji používané drahé kameny ve šperku

Výjimečné předměty, které zdobí a vyjadřují naši individualitu. Drahé kameny jsou jedním z klíčových prvků šperků, které jim dodávají lesk, barvu a symboliku. V tomto blogu se podíváme na nejčastěji používané drahé kameny ve šperkařství, včetně kamenů Quartz a perel. Dozvíme se o jejich kráse, významu, nalezištích a dalších zajímavostech.

Diamant
je nejpovědomějším a nejoblíbenějším drahým kamenem, který zdobí šperky po celém světě. Jeho vysoká tvrdost a brilantní lesk ho činí jedinečným. Diamanty se často používají v zásnubních prstenech, náušnicích a náhrdelnících. Symbolizují trvanlivost, čistotu a nekonečnou lásku. Diamanty se těží z různých částí světa, včetně Jižní Afriky, Ruska a Austrálie. Diamant má největší tvrdost a dosahuje 10 na Mohsově stupnici tvrdosti.

Rubín
intenzivní červená barva, která je symbolem vášně a lásky si vás okamžitě podmaní. Jsou to druhé nejtvrdší drahé kameny po diamantu. Nejčastěji se s nimi setkáte v prstenech a náušnicích. Rubíny se těží z různých lokalit, jako jsou Myanmar, Thajsko, Srí Lanka a Tanzanie a má tvrdost 9 na Mohsově stupnici.

Safír
známé pro svou krásnou modrou barvou, ale existují i safíry v jiných odstínech jako je růžová čirá či žlutá. Jsou to kameny moudrosti, pravdy a věrnosti. Safíry jsou oblíbené ve všech typech šperků, od prstenů po náhrdelníky a náramky. Mezi nejvýznamnější naleziště safírů patří Myanmar, Srí Lanka, Thajsko a Austrálie. Safír má tvrdost 9 na Mohsově stupnici.

Smaragd
Smaragdy mají překrásnou zelenou barvu, která evokuje přírodu a obnovu. Jsou považovány za symbol plodnosti a obnovy života. Smaragdy se často zasazují do prstenů, náušnic, náhrdelníků a jsou ceněné pro svou vzácnost a krásu. Největší naleziště smaragdů se nacházejí v Kolumbii, Brazílii, Zambii a Zimbabwe. Smaragd má tvrdost 7,5-8 na Mohsově stupnici.

Opál
Opály jsou fascinující drahé kameny, které mají schopnost zobrazovat širokou škálu barev. Mohou se měnit podle světla a úhlu pohledu. Opály jsou oblíbené pro svou unikátní a tajemnou krásu. Hlavní naleziště opálů zahrnují Austrálii, Mexiko, Brazílii a Etiopii. Tvrdost opálu se pohybuje od 5,5 do 6,5 na Mohsově stupnici.

Quartz
jedná se o jednu z nejrozšířenějších skupin drahých kamenů ve světě šperkařství. Existuje mnoho různých variant křemene, včetně ametystu, citrínu, růženínu a mnoha dalších. Kameny Quartz jsou známé svou různorodou barevností a transparentností. Ametyst se často používá jako symbol klidu a spirituality, citrín je spojován s energií a prosperitou, zatímco růženín symbolizuje lásku a něhu. Díky své tvrdosti a dostupnosti jsou kameny Quartz oblíbenou volbou pro různé typy šperků, od náhrdelníků po náramky. Quartz se vyskytuje na různých nalezištích po celém světě, včetně Brazílie, Madagaskaru, USA a Ruska. Tvrdost křemene se pohybuje od 7 na Mohsově stupnici.

Perly
nejsou minerály, ale vznikají uvnitř lastur. Jsou symbolem elegance, čistoty a ženskosti. Perly se používají ve šperkařství především v náhrdelnících, náušnicích a prstenech. Nejvíce ceněné jsou sladkovodní perly, které se těží převážně v Číně a Japonsku a mořské perly, které pocházejí zejména z Tichého oceánu. Tvrdost perel je poměrně nízká, pohybuje se kolem 2,5-4,5 na Mohsově stupnici.


Ať už se rozhodnete pro diamanty, rubíny, safíry, smaragdy, perly nebo kameny Quartz. Všechny tyto drahé kameny vám přinesou nejen krásu, ale také emocionální význam a hlavně velmi silné osobní spojení. Šperk povýšený těmito drahokamy je investicí do vašeho vlastního sebevyjádření a vzácného kusu umění, které vám zůstane na celý život.

Drahé kameny a kovy

RSS