Investice na jedno použití: Bižuterie

Jaké emoce se vám vyplaví při pohledu na blyštivý šperk? Spojujete si tyto emoce také s otázkami etiky a ekologie? Věřím, že my všichni můžeme myslet na přírodu, zachovávat principy udržitelnosti a nejen ve zlatnickém oboru hledat cesty, které vedou ke snížení naší environmentální stopy.

Investice na jedno použití

Nejen díky zvyšujícímu se HDP, ale také větší dostupnosti a nízké ceně, šperky kupuje stále více nezávislých žen. Část z prodejů sice často tvoří nadčasové luxusní kousky lokálních designérů, ale drtivou většinu z nich je bižuterie. Stejně jako fast fashion jsou i levné bižuterní šperky často nošené jen několikrát, než skončí na skládce. Stříbrné nebo zlaté pokovení velmi rychle vybledne a zanechá za sebou jen “zelenou kůži”. Na skládce se kovové nebo plastové komponenty nerozkládají a ve finále uvolňují škodlivé toxiny do ovzduší, vody a opět u našeho intoxikovaného těla se celý proces uzavírá. Zdá se, že tato investice se nám a ani přírodě moc nevyplatí.

Nezávislý designér jako řešení?

Hodnotu šperku neudává jen jeho cena, ale hlavně jeho dopad na životní prostředí. Budete nosit kvalitní nadčasové udržitelné kousky nebo dáte přednost komerci a bižuterii? Záleží jen na vás jaké značky se rozhodnete podporovat a jaké výrobky si koupíte. Díky nízké produkci, vysoké kvalitě a originálnímu designu, šperky nezávislých designérů na skládce rozhodně nekončí. Přestože pyšnit se označením fairtrade a fairmined je pro zlatníky poměrně náročný a nákladný proces, lze malé lokální šperkaře považovat za ekologické. Nicméně na každém designérovi stojí odpovědnost za to, jakou ekologickou stopu za sebou nechávají, ale o tom až příště.

← Starší příspěvek